Současná krize zdůrazňuje potřebu podpořit pluralitní a nezávislá média, posílit nástroje k čelení dezinformacím a zavést jasnou komunikaci vlády ve strategicky klíčových oblastech. Pracovní skupina zhodnotila 1. polovinu roku 2022 poměrně kladně a považuje reakci vlády na ruskou válku na Ukrajině za pohotovou, ale zároveň se obává, že potřebné systémové změny v mediální oblasti budou nadále mimo centrum pozornosti.
V České republice dlouhodobě chybí systém podpory novinářů. Absence podmínek pro kvalitní a nezávislé fungování médií se projevuje nejsilněji na regionální a lokální úrovni. Experti a expertka poukazují na výraznou zastaralost mediálních zákonů, zároveň ale upozorňují na hrozící snahy do případných novelizací vnášet prvky poškozující nezávislost médií.
Nepřipravenost čelit hrozbám v informačním prostoru je vidět v neschopnosti vlády zasazovat své kroky do širšího kontextu nebo na případě nesystémového vypnutí dezinformačních webů. Experti a expertka vnímají rizika pro svobodu slova spjaté s urychleným přijetím zákona o blokování dezinformačních webů. Přístup k čelení dezinformacím má vycházet ze široké společenské diskuze a má být citlivý vůči občanským právům. Zásadním nástrojem by mělo být zvyšování mediální gramotnosti.
Ochotu vlády spolupracovat s neziskovým sektorem a naslouchat jeho doporučením vnímají experti a expertka jako pozitivní. Zároveň ale vyjadřují obavu, že eskalace invaze na Ukrajině a případné zhoršení pandemické situace může pozitivní trendy narušit.
Pozitivní trendy
Negativní trendy