Globální geopolitické uspořádání prochází zásadní proměnou. Jaké přesně důsledky přinese a čeho všeho se bude týkat, nelze v tuto chvíli odhadnout. Je však nepopiratelné, že standardy a principy, na kterých v uplynulých dekádách geopolitická stabilita stála, se jeden po druhém hroutí. Odpověď Evropy na toto dění má nastartovat dlouhodobé změny, které ve výsledku povedou k silné a suverénní Evropě, která je schopna využít obrovský potenciál svého intelektuálního, lidského a ekonomického bohatství a směřuje ke strategické autonomii.
Radikální proměna přístupu americké administrativy k invazi Ruska na Ukrajinu dokládá, že současná administrativa USA se necítí vázána dřívější úzkou transatlantickou vazbou a vystupuje sólověji, silověji a radikálněji. I v kontextu proměněné reality je třeba stále připomínat, že Rusko svou agresí vůči Ukrajině porušuje mezinárodní normy použití síly i základní principy mezinárodního práva a evropské bezpečnostní architektury. Porušilo principy rovnosti států, zdržení se hrozby, použití síly, nedotknutelnosti státních hranic a státní suverenity nebo mírového řešení sporů. Je v bytostném zájmu České republiky a Evropy na těchto principech trvat a ve vztahu k Ukrajině prosazovat řešení, respektující její suverenitu a přispívající k trvalému a udržitelnému míru. K takovým řešením není možné dospět bez plnohodnotného a důstojného zapojení Ukrajiny.
Zároveň je zjevné, že celková proměna amerického přístupu k zahraniční politice bude mít dalekosáhlý vliv na globální geopolitickou stabilitu. Odpovědí Evropy na toto dění nemůže být jen reakce na kroky ostatních velmocí, ale nastartování změn, které ve výsledku povedou k nezávislejší, jednotnější a silnější Evropě. Evropa má ekonomický, intelektuální a lidský potenciál, aby byla plnohodnotným aktérem světového dění. K tomu je však potřeba řada změn, do kterých by se ČR měla zapojit, případně by je měla sama iniciovat.
V oblasti bezpečnosti a obrany je nezbytné:
V oblasti energetické, surovinové a technologické soběstačnosti je klíčové:
Zároveň však nesmíme rezignovat na hodnoty, které jsou v bytostném zájmu evropských států a které máme nadále prosazovat na všech úrovních:
Považujeme za důležité zdůraznit, že kromě rychlé a srozumitelné reakce na události uplynulých týdnů je klíčový výhled strategický a dlouhodobý. Nacházíme se v situaci, kdy reagujeme na výraznou proměnu geopolitické rovnováhy, která platila dlouhá desetiletí. Je třeba mít na paměti, že posílení evropské bezpečnostní architektury a celkové soběstačnosti přesahuje horizont měsíců či několika let.
S proměnou geopolitické situace souvisí i fakt, že bezpečnost a soběstačnost se musí stát součástí širší veřejné a politické diskuze, která má primárně klást základní relevantní otázky, než že by rovnou nabízela zaručené odpovědi. Zde jich, bez nároku na úplnost, několik navrhujeme:
Mgr. Vojtěch Bahenský, Ph.D. - obrana, bezpečnost a zahraniční věci
Mgr. et Mgr. Ondřej Filipec, Ph.D. - obrana, bezpečnost a zahraniční věci
Mgr. et MA Pavel Havlíček - obrana, bezpečnost a zahraniční věci
Mgr. Jan Charvát, Ph.D., M.A. - obrana, bezpečnost a zahraniční věci
Mgr. Lucie Tungul, Ph.D., M.A. - obrana, bezpečnost a zahraniční věci
ing. Edvard Outrata, garant Sítě k ochraně demokracie - veřejná správa
prof. PhDr. Martin Potůček, CSc., MSc. - veřejná správa
doc. Ing. Marie Bohatá, CSc. - veřejná správa
JUDr. Ivan Přikryl - veřejná správa
ing. Mgr. Oldřich Kužílek, garant Sítě k ochraně demokracie - občanská a politická práva
Prof. PhDr. Karel B. Müller, Ph.D. - ústavní systém, státní zastupitelství a soudnictví
Petra Wünschová - sociální práva
doc. Ing. Robert Jahoda, Ph.D. - sociální práva
Jan Gregor - občanská společnost
Jana Miléřová - občanská společnost
„Česko by mělo hlasitě odmítnout jakoukoliv dohodu, která je vyjednána nebo uzavřena bez účasti ukrajinské vlády a kriticky se postavit k tlakům na Ukrajinu, které mají charakter ultimáta nebo jinak těží z nepříznivé situace napadené země. Trvalý mír musí být spravedlivý, s reálnými bezpečnostními zárukami pro Ukrajinu.“
- Mgr. et Mgr. Ondřej Filipec, PhD., politolog, Univerzita Palackého Olomouc
„Česko, a Evropa jako celek, se nesmí nechat vmanipulovat do představy, že Evropa je slabá; ať již nám tuto představu vnucuje Trump nebo Putin. Přistoupíme-li na Trumpovo a Putinovo vidění světa, v němž rozhoduje síla a je proto třeba bez rozmyslu zbrojit, přistoupíme na tím také na destrukci mezinárodního práva a společenství budovaného po 2. světové válce.“
– JUDr. Lukáš Lev Červinka, Ph.D. et Ph.D., ústavní právník
„Máme tu tři roky největší válku od konce 2. světové války na svých hranicích, ale naše vnímání světa je stále plně mírové. Ještě nedávno se vážně řešilo, zda je etické, aby banky půjčovaly na výzbrojní projekty. Je třeba se chovat, jako bychom už ve válce byli - jinak v ní opravdu brzy budeme.“
– plukovník Ivo Zelinka, Armáda ČR
„Zdá se mi jako nevyhnutelné, že Evropa bude muset v následujících letech zároveň jednat s USA, jakkoliv tvrdá tato jednání budou, a zároveň navyšovat vlastní obranné kapacity.“
– Mgr. Vojtěch Bahenský, PhD., analytik AMO