Na začátku srpna jsme spolu s Glopolis a Rekonstrukcí státu – které také přispívají do přípravy Zprávy o právním státu – v otevřeném dopise vyzvali vládu, aby nebrala právní stát jako samozřejmost. Apelovali jsme na to, aby využila doporučení Zprávy k důkladné diskuzi o tom, jak si Česko vede. Zároveň jsme na půdorysu závěrů Evropské komise formulovali konkrétní zlepšení, která by přispěla k posílení pojistek demokratického právního státu. Přečtěte si, v čem odpověď pana premiéra Fialy považujeme za uspokojivou a kde si myslíme, že vláda může dělat více.
Právní stát, dělba moci, politická pluralita, nezávislá justice, svoboda a nezávislost médií a občanské společnosti, férové volby, omezování korupce, ochrana menšin a jejich práv – to jsou základní principy, na kterých je založena naše svobodná a demokratická společnost i spolupráce evropských států. Nevládní organizace Glopolis, Rekonstrukce státu, síť NeoN a iniciativa Síť k ochraně demokracie vítají zveřejnění Zprávy o právním státu 2024, která analyzuje naplňování principů právního státu v praxi. V otevřeném dopise premiérovi zároveň apelují na to, aby vláda využila této příležitosti k důkladné diskuzi o tom, jak se Česku v klíčových oblastech daří a co je potřeba zlepšit.
Jak se daří české demokracii? Není to tak zlé, jak by se mohlo zdát z médií a sociálních sítí. Napříč osmi klíčovými oblastmi vidíme konkrétní posuny k lepšímu. Vláda však své kroky občanům jen málokdy dostatečně vysvětluje, zapojení veřejnosti do rozhodování je spíše výjimkou. Přesto se stav demokracie nezhoršuje, Česko spíše přešlapuje na místě. Uvádí to nová Zpráva o stavu české demokracie, která shrnuje zjištění čtyř desítek expertek a expertů Sítě k ochraně demokracie.
Eliška Wagnerová, Petr Pithart, Magda Vášáryová, Václav Malý, Daniel Kroupa a další garanti a garantky Sítě k ochraně demokracie ve veřejném prohlášení odmítají účast ruských sportovců na Olympijských hrách v Paříži. Tento krok považují za důležité opatření na obranu mezinárodního uspořádání založeného na mírové spolupráci států a vládě práva. Upozorňují, že bez něj není možné naplňovat demokratické principy a ochranu lidských práv, které jsou zakotvené v Ústavě České republiky. Podle agentury Median je proti účasti Rusů na olympiádě většina obyvatel Česka. K prohlášení se svým podpisem připojují jednotlivci a organizace po celé republice.
Jak se daří české demokracii? Tento název neslo historicky první setkání expertů a zástupců členských organizací Sítě k ochraně demokracie. Energie, potenciál, důvěra. Taková slova jsme mohli slyšet v hojném počtu a krásných prostorech blízko Pražskému hradu.
Síť k ochraně demokracie se v souvislosti s děním na Ukrajině zapojuje způsobem, který je jí vlastní. Přinesla stanovisko bezpečnostních expertů a zorganizovala sběr expertních podnětů k opatřením z různých oblastí. Podněty předává dalším organizacím, které je v podobě konkrétních doporučení navrhují politikům. Pro kroky, které jsou potřebné, se Síti zároveň daří mobilizovat občanskou společnost. Na podnět svých členů formulovala prohlášení na podporu Ukrajině a proti paušálnímu odsuzování Rusů a Bělorusů, která ve společnosti i médiích našla velkou odezvu.
Spolu s vlnou solidarity s Ukrajinou se v posledních dnech častěji objevují projevy paušálního odsuzování občanů Ruska a Běloruska. Vystupování proti jednotlivcům čistě na základě jejich národnosti nelze považovat za projev solidarity Ukrajině. Vzhledem k závažnosti těchto okolností koordinátor Sítě k ochraně demokracie, Rekonstrukce státu, na podnět Sdružení pro integraci a migraci, vyzývá veřejnost k odmítání jakéhokoliv paušálního odsuzování občanů Ruska a Běloruska a zejména kroky, které by je vylučovaly z běžného života v České republice.