Globální geopolitické uspořádání prochází zásadní proměnou. Jaké přesně důsledky přinese a čeho všeho se bude týkat, nelze v tuto chvíli odhadnout. Je však nepopiratelné, že standardy a principy, na kterých v uplynulých dekádách geopolitická stabilita stála, se jeden po druhém hroutí. Odpověď Evropy na toto dění má nastartovat dlouhodobé změny, které ve výsledku povedou k silné a suverénní Evropě, která je schopna využít obrovský potenciál svého intelektuálního, lidského a ekonomického bohatství a směřuje ke strategické autonomii.
celý článekZkraje ledna jsme ve spolupráci s Úřadem vlády, Zastoupením Evropské komise a organizacemi Lobbio a Glopolis uspořádali participativní akci Právní stát v ČR: Příležitosti pro rok 2025
Na konci listopadu proběhlo expertní setkání Sítě k ochraně demokracie, které přináší podněty do Zprávy o stavu české demokracie.
Na začátku srpna jsme spolu s Glopolis a Rekonstrukcí státu – které také přispívají do přípravy Zprávy o právním státu – v otevřeném dopise vyzvali vládu, aby nebrala právní stát jako samozřejmost. Apelovali jsme na to, aby využila doporučení Zprávy k důkladné diskuzi o tom, jak si Česko vede. Zároveň jsme na půdorysu závěrů Evropské komise formulovali konkrétní zlepšení, která by přispěla k posílení pojistek demokratického právního státu. Přečtěte si, v čem odpověď pana premiéra Fialy považujeme za uspokojivou a kde si myslíme, že vláda může dělat více.
Zpráva o právním státu 2024 z pera Evropské komise je tady! Přináší komplexní analýzu toho, jak se Česku a dalším evropským státům daří naplňovat principy právního státu v praxi – a také spoustu užitečných doporučení. Za Síť k ochraně demokracie se do její přípravy pravidelně zapojujeme. Čerpáme při tom z poznatků našich expertů a expertek, které zveřejňujeme ve Zprávách o stavu české demokracie. Máme radost, že Evropská komise z našich podnětů bohatě čerpá. Zveřejnění Zprávy EK je příležitostí pro důkladnou diskuzi o tom, jak se nám v Česku daří o právní stát pečovat. Přečtěte si shrnutí toho hlavního v každém ze čtyř pilířů a doporučení Evropské komise a Sítě k ochraně demokracie.
Poslanecká sněmovna schválila v prvním čtení návrh novely představující mimo jiné návrh na změnu financování veřejnoprávních médií. Experti a expertky mediální skupiny Sítě k ochraně demokracie přinášejí aktualizované stanovisko. Reagují v něm na změny, ke kterým v novele doposud došlo. Vítají odstranění některých rizikových pasáží a upozorňují na části, které oslabují záměr posílit udržitelné financování a nezávislost médií veřejné služby. Nadále apelují na potřebu odstranit zastropování pro růst poplatků na 6 % kumulované inflace, které podlamuje princip udržitelného financování. Varují, že institut memoranda o naplňování veřejné služby může narušovat princip nezávislosti médií veřejné služby na politické moci. Experti dále upozorňují, že vláda možná nestihne legislativně ukotvit nezávislou kontrolu hospodaření ze strany NKÚ.
Právní stát, dělba moci, politická pluralita, nezávislá justice, svoboda a nezávislost médií a občanské společnosti, férové volby, omezování korupce, ochrana menšin a jejich práv – to jsou základní principy, na kterých je založena naše svobodná a demokratická společnost i spolupráce evropských států. Nevládní organizace Glopolis, Rekonstrukce státu, síť NeoN a iniciativa Síť k ochraně demokracie vítají zveřejnění Zprávy o právním státu 2024, která analyzuje naplňování principů právního státu v praxi. V otevřeném dopise premiérovi zároveň apelují na to, aby vláda využila této příležitosti k důkladné diskuzi o tom, jak se Česku v klíčových oblastech daří a co je potřeba zlepšit.